Programme Committee

Marie-Helene Abel

Mohammad Al-Smadi

Carlos Alario-Hoyos

Liaqat Ali

Luis Anido-Rifon

Inmaculada Arnedillo-Sanchez

Antonio Balderas

Merja Bauters

Adriana Berlanga

Jason Bernard

Katrin Borcea-Pfitzmann

Yolaine Bourda

Andreas Breiter

Julien Broisin

Manuel Caeiro

Lorenzo Cantoni

Manuel Castro

Sven Charleer

Mohamed Amine-Chatti

Agnieszka Chrzaszcz

Miguel Conde-González

John Cook

Audrey Cooke

Raquel Crespo

Ulrike Cress

Alexandra Cristea

Mihai Dascalu

Paul de-Bra

Carlos Delgado-Kloos

Stavros Demetriadis

Christian Depover

Michael Derntl

Philippe Dessus

Darina Dicheva

Stefan Dietze

Yannis Dimitriadis

Vania Dimitrova

Lone Dirckinck-Holmfeld

Juan Manuel-Dodero

Peter Dolog

Benedict Du-Boulay

Hendrik Drachsler

Martin Ebner

Iria Estévez-Ayres

Alejandro Fernandez

Baltasar Fernandez-Manjon

Carmen Fernández-Panadero

Christine Ferraris

Angela Fessl

Serge Garlatti

Muriel Garreta

Dragan Gasevic

Sébastien George

Denis Gillet

Fabrizio Giorgini

Carlo Giovannella

Christian Glahn

Sabine Graf

Monique Grandbastien

Andrina Granic

David Griffiths

Begona Gros

Franka Grünewald

Christian Guetl

Joerg Haake

Iassen Halatchliyski

Ángel Hernández-García

Davinia Hernández-Leo

Teresa Holocher-Ertl

Ulrich Hoppe

Sharon Hsiao

Hazra Imran

Seiji Isotani

Marco Kalz

Nikos Karacapilidis

Micky Kerr

Michael Kickmeier-Rust

Andrea Kienle

Barbara Kieslinger

Ralf Klamma

Styliani Kleanthous-Loizou

Joris Klerkx

Tomaz Klobucar

Johannes Konert

Vitomir Kovanovic

Milos Kravcik

Mart Laanpere

Lydia Lau

Elise Lavoué

Effie Law

Danielle Lee

Derick Leony

Elisabeth Lex

Tobias Ley

Andreas Lingnau

Martin Llamas-Nistal

Ulrike Lucke

Rose Luckin

Vanda Luengo

George Magoulas

Katherine Maillet

Nils Malzahn

Jean-Charles Marty

Mª Antonia Martínez-Carreras

Manolis Mavrikis

Martin Memmel

Agathe Merceron

Christine Michel

Riichiro Mizoguchi

Yishay Mor

Pablo Moreno-Ger

Pedro Muñoz-Merino

Rob Nadolski

Carmen Padron

Viktoria Pammer

Pantelis Papadopoulos

Abelardo Pardo

Kai Pata

Mar Pérez-Sanagustín

Zinayida Petrushyna

Kaska Porayska-Pomsta

Luis-Pablo Prieto

Michael Prilla

Eric Ras

Christoph Rensing

Bart Rienties

Ellen Rusman

Demetrios Sampson

Luz Stella-Robles

Adolfo Ruiz-Calleja

Demetrios Sampson

Olga C. Santos

Andreas Schmidt

Ulrik Schroeder

Karim Sehaba

Stylianos Sergis

Mike Sharples

Bernd Simon

Sergey Sosnovsky

Marcus Specht

Slavi Stoyanov

Kairit Tammets

Stefano Tardini

Deborah Tatar

Pierre Tchounikine

Stefaan Ternier

Vladimir Tomberg

Christoph Trattner

Stefan Trausan-Matu

Katrien Verbert

Jo Wake

Wim Westera

Fridolin Wild

Raphael Zender

Panagiotis Zervas

Sabrina Ziebarth

Denis Parra-Santander

Ilona Buchem

Daniel Spikol

Cecilie Hansen

Barbara Wasson

Anoush Margaryan

Luis Prieto

María Rodríguez-Triana

Juan Pérez

Terje Väljataga

Knut Hinkelmann

Richard Tortorella

Lucia Pannese

Beatriz Florian

Andreas Harrer

Xavier Ochoa

Inge Molenaar

Doug Clow

Denise Whitelock

Srecko Joksimovic

Wolfgang Greller

Paul Kirschner

Niels Pinkwart

Irene-Angelica Chounta

Eelco Herder

Tore Hoel

Marc Rittberger

Frank Goldhammer

Eric Sanchez

Estefanía Martin

Cesare Pautasso

Mar Sanerio

Cristina Rodriguez

Mayela Coto

Lars Birch

EC-TEL 2017

Supporting Organisations

Tallinn UniversityUniversité Jean Moulin Lyon 3KU LeuvenProekspertOpen University NetherlandsPUCInstitut Mines-TélécomArizona State UniversityUniversidad Nacional de Educación a DistanciaUniversité Toulouse III - Paul Sabatier - Accueil général FRAalborg University - Linking life and learning

Supporters:

European Association On Technology Enhanced Learning

Platinum Sponsor:

WEKIT